Elektroniczna dokumentacja historii choroby? Baza danych o pacjentach? Notatki? Natychmiastowy dostęp do informacji przez Internet? To wszystko ważne, choć nie są to stricte medyczne aspekty pracy każdego lekarza. Obieg informacji oraz sprawy administracyjne w indywidualnej praktyce lekarskiej, przychodni lub szpitalu warto profesjonalnie zorganizować. Najważniejszymi narzędziami w tym procesie są komputery. Jaki laptop najlepiej sprawdzi się w pracy lekarza?
1. Mobilny czy biurowy?
Laptopy to bardzo obszerna kategoria, w której znajdują się zarówno
ultrabooki o przekątnej ekranu 11-12 cali, jak i większe
biurowe notebooki z ekranem 15-17 calowym. Wymiary i waga mogą mieć istotne znaczenie z punktu widzenia użytkownika.
Mniejsze laptopy zapewniają nieporównywalnie większą mobilność - są lżejsze i poręczniejsze. Bez wysiłku można je przenosić z domu do praktyki lekarskiej czy przychodni. Jeżeli poszukujemy sprzętu przenośnego, warto zawęzić wybór do laptopów z ekranem o przekątnej 11-14 cali. Idealnym rozwiązaniem będą w tym przypadku wspomniane ultrabooki lub
laptopy konwertowalne, które w razie potrzeby przekształcimy w jeszcze wygodniejszy tablet.
Jeżeli poszukujemy sprzętu, który będzie na stałe lub przez zdecydowaną większość czasu w naszym gabinecie lekarskim lub biurze, niewielkie rozmiary nie będą już priorytetem. Na laptopach 15- oraz 17-calowych pracuje się wygodniej ze względu na pełnowymiarową klawiaturę z blokiem numerycznym oraz większy ekran. Spora część modeli tej wielkości ma też napęd optyczny.
2. Klucz to kultura pracy
Laptop w przychodni, szpitalu i praktyce lekarskiej to przede wszystkim narzędzie pracy - warto dostosować do tego jego parametry. Lepszą kulturę pracy, szczególnie w mocno oświetlonych miejscach, zapewni matowa matryca. Kolory mogą być trochę bardziej stonowane niż w laptopach z błyszczącą matrycą, ale światło nie będzie odbijać się od ekranu, przeszkadzając w ten sposób w odczytywaniu danych.

Warto zwrócić również uwagę na temperaturę obudowy oraz hałas generowany przez laptopa. Przy mniejszych obciążeniach notebooki nie powinny się co prawda nadmiernie nagrzewać, ale warto sprawdzić wyniki testów dla modeli, którymi jesteśmy zainteresowani, np. na naszym portalu technologicznym
lab-kuzniewski.pl. W cichych pomieszczeniach, do których z pewnością należą gabinety lekarskie, warto ograniczać poziom hałasu dysku twardego i układu chłodzenia laptopa. Do działania w takich warunkach najlepiej przygotowane są laptopy z serii biznesowych, np.
Lenovo ThinkPad,
HP ProBook czy
Dell Latitude, wyposażone najlepiej w bezdźwięczne dyski SSD.
3. Niezawodność, jakość, estetyka
Niebanalne znacznie dla wymagających użytkowników, do których zaliczyć można bez wątpienia lekarzy i innych przedstawicieli branży medycznej, mają również mniej wymierne aspekty sprzętu komputerowego.

Trudno w kilku zdaniach podsumować poziom awaryjności laptopów różnych producentów. Powszechnie wiadomo jednak, że modele biznesowe charakteryzują się bez porównania wyższą jakością materiałów, podzespołów i wykonania niż sprzęt konsumencki. To solidne narzędzia pracy - nie gadżety, które należy wymieniać co półtora roku.
Do tego dochodzi profesjonalny serwis gwarancyjny oraz możliwość rozszerzania gwarancji, włącznie z opcją dojazdu serwisantów do gabinetu lekarskiego w kolejnym dniu roboczym (on-site Next Business Day). Laptopy z serii biznesowych wyróżniają się ponadto stonowanym, eleganckim wyglądem. Ultrabooki i laptopy konwertowalne stawiają na nowoczesne, cieszące oko wzornictwo.
Jak zawsze zapraszamy do
kontaktu z naszymi specjalistami, którzy pomogą w dobraniu sprzętu do Państwa potrzeb. Zachęcamy również do zapoznania się z naszymi pozostałymi
poradnikami, w tym przede wszystkim z poradnikiem "
Jak wybrać notebooka?".