sklep kuzniewski.pl portal lab-kuzniewski.pl
Powrót do strony głównejWięcej danych kontaktowych

Wybierz kategorię
Producent
Certyfikaty

Jak wybrać notebooka?

Jak wybrać notebooka - poradnik kuzniewski.pl
Wybór odpowiedniego notebooka jest bardzo ważny. Nie jest to zadanie łatwe - wymaga analizy własnych potrzeb oraz dobrania najlepszych rozwiązań, które je zaspokoją. Nasza ogólna rada to zastanowić się, do czego chcą Państwo wykorzystywać laptopa, a potem dobrać parametry idealnie dopasowane do tych kryteriów.

Aby pomóc w procesie wyboru, przygotowaliśmy nieco informacji merytorycznych zwracających uwagę na to, czym warto się kierować przy wyborze laptopa. Staraliśmy się używać przystępnego języka, żeby z naszego poradnika mogły skorzystać osoby nieposiadające szczegółowej wiedzy informatycznej. Jeżeli interesuje Państwa konkretna kwestia, prosimy kliknąć jeden z linków powyżej, który przeniesie Państwa do danego fragmentu.

W razie wątpliwości nasi konsultanci są zawsze do Państwa dyspozycji
Jakość wykonania laptopa

O jakości wykonania mówi się często na końcu. Naszym zdaniem jest to najważniejsza kwestia. Różni producenci stosują różnej jakości klawiatury, lepsze i gorsze wyświetlacze. Notebook może być lepiej lub gorzej spasowany. Można użyć lepszych lub gorszych materiałów do wykonania obudowy.
 


Obudowa komputera może być wykonana z bardzo solidnych materiałów

Co z tego, że laptop jest tańszy, jeżeli kilka tygodni w roku będzie spędzał w serwisie? Albo będzie skrzypiał przy przenoszeniu, uginał się podczas pisania na klawiaturze, grzał się i hałasował. Dlatego warto wybrać sprzęt od pewnego producenta. My stawiamy na współpracę tylko ze sprawdzonymi producentami - Acer, Apple, Asus Pro, Dell, Fujitsu, Getac, HP, Lenovo, MSI czy Toshiba - i skupiamy się głównie na laptopach dla biznesu.

Jeżeli wymagają Państwo najwyższej jakości wykonania, warto zwrócić uwagę na serie notebooków wykonanych z najlepszych materiałów. Aluminium, włókno węglowe czy magnez są dużo trwalsze niż plastik. Warto dostosować wybór laptopa do ilości pieniędzy, które mogą Państwo na jego zakup przeznaczyć. Nie zalecamy jednak schodzić poniżej pewnego poziomu, gdyż po prostu nie warto.
Wielkość notebooka

W ofercie producentów znajdują się laptopy o bardzo różnych rozmiarach. Od bardzo malutkich, mieszczących się nawet w damskiej torebce, do bardzo dużych, które najchętniej położyłoby się na biurku i nigdy nie ruszało. Generalnie im mniejszy notebook, tym mniej waży, a waga to czynnik niebagatelny. Może się wydawać, że nie ma różnicy między np. 2,2 kg a 3,0 kg. Jednak po kilku godzinach noszenia sprzętu, nasze ręce łatwo wyczują różnicę. Wartymi rozpatrzenia rozwiązaniami są ultrabooki oraz tablety.

Z drugiej strony wraz ze zmniejszeniem rozmiarów obniża się również wydajność notebooka. Wydajne podzespoły wymagają odpowiedniego chłodzenia, którego nie da się zamontować w małej obudowie. Dlatego trzeba odpowiedzieć sobie na pytanie - "jak często będę podróżował i przenosił laptopa?". Umożliwi to znalezienie kompromisu pomiędzy wielkością a wydajnością.

Wybór rozmiaru laptopa zależy od jego docelowych zastosowańDobór właściwej wielkości laptopa to określenie tego, jak będzie używany


Mniejsze laptopy można polecić osobom często podróżującym, w szczególności użytkownikom biznesowym. Z kolei te duże bardzo dobrze sprawdzają się w charakterze komputera do rozrywki, głównego komputera dla domu, do biura czy też jako stacje robocze. Są rzadko przenoszone, a dzięki dużej ilości przestrzeni wewnątrz wyposażane są w najbardziej wydajne podzespoły.
Rozdzielczość ekranu

Rozdzielczość to liczba pikseli obrazu wyświetlanych na ekranie - im wyższa rozdzielczość, tym więcej wyświetlanych treści. Obecnie standardem dla notebooka z wyświetlaczem piętnastocalowym jest rozdzielczość 1920 na 1080 pikseli, a więc Full HD; nie brakuje jednak modeli oferujących rozdzielczość HD, czyli 1366 na 768 pikseli. W zastosowaniach biurowych i biznesowych wyższa rozdzielczość przekłada się na większy komfort pracy, gdyż powiększa nam widoczny obszar roboczy. Wyższą rozdzielczość docenimy również podczas oglądania filmów w formacie 1080p.

Na tym jednak wybór się nie kończy, gdyż coraz więcej notebooków występuje z matrycą o jeszcze wyższej rozdzielczości np. WQHD (2560 x 1440), QHD+ (3200 x 1800) czy nawet 4K (3840 x 2160). Przy rozwiązaniu tego typu wyświetlane treści, a zwłaszcza multimedia, będą prezentować się niezwykle ostro - z tego względu najczęściej sięgają po nie profesjonalni graficy.


Jakość matrycy laptopa jest jednym z najważniejszych czynników decydujących o komforcie pracy
Na rynku dostępnych jest naprawdę wiele różnych rozdzielczości


Wyświetlacze o wyższej rozdzielczości kosztują więcej, ale zapewniają wyższy komfort pracy i obraz lepszej jakości. Jeżeli mają Państwo słabszy wzrok, system operacyjny umożliwia powiększenie wyświetlanych elementów o 50 lub 100% bez utraty ostrości i przy zachowaniu tej samej rozdzielczości. Kluczowym jest pytanie, czy wykorzysta się wyższą rozdzielczość w takiej mierze, w jakiej jest ona droższa.
Technologia wykonania matrycy

Technologia wykonania matrycy określa, jaki typ ekranu zamontowano w laptopie. Są dwie możliwości: albo jest on błyszczący, albo matowy. Do niedawna standardem w modelach konsumenckich był ekran błyszczący, jednak nawet użytkownicy domowi przekonali się do ekranów o matowej powierzchni. Obecnie na ekran błyszczący najczęściej natrafimy w sprzęcie z obsługą dotykową, gdyż matryce tego typu zwykle zabezpiecza tafla szkła, nadając jej połyskliwy charakter.

Ekran błyszczący (świecący, glare) pokryty jest specjalną folią lub szkłem, które pozornie poprawiają soczystość wyświetlanych kolorów. Wadą rozwiązania tego typu są pojawiające się refleksy świetlne. Kolory są żywsze, ale przy mocnym świetle ekran zachowuje się jak lustro. Taka sytuacja powoduje, że korzystanie z laptopa z błyszczącą matrycą na świeżym powietrzu jest bardzo utrudnione. Szczególnie gdy jest to rozwiązania najtańsze, czyli matryca typu TN o bardzo słabym kontraście i kątach widzenia. Matowa matryca jest pozbawiona tej wady, jednak w tańszych rozwiązaniach kolorom może trochę brakować intensywności. Dla osoby często pracującej na zewnątrz lub w silnie oświetlonych pomieszczeniach takie rozwiązanie przekłada się na większy komfort pracy - ekran nie odbija naszej twarzy i otoczenia.


Przy wyborze laptopa warto zwrócić uwagę na technologię wykonania matrycy
Ekran IPS jest znacznie lepszym rozwiązaniem niż typowy TN


Gdy sprzęt ma trafić w ręce profesjonalisty oczekującego obrazu o jak najlepszych parametrach, konieczny jest notebook zapewniający szerokie kąty widzenia i kontrast, czyli z matrycą IPS lub pokrewną. Dodatkowo na grafików czekają modele z ekranami idealnie odwzorowującymi kolory - mogą to być specjalne wersje matryc IPS lub ekrany wykonane w technologii IGZO albo DreamColor.

Osobną kategorię stanowią wspomniane wcześniej ekrany dotykowe. Większość z nich posiada błyszczącą powierzchnię i na pierwszy rzut oka nie sposób ich odróżnić od zwykłych ekranów typu "glare". Producenci dbają więc o bardzo wysoki poziom podświetlenia w urządzeniach z ekranem tego typu, aby w ten sposób zwiększać czytelność matrycy na świeżym powietrzu. Możliwość obsługi komputera przy pomocy dotyku jest szczególnie przydatna w przypadku pracy w Windows 10. System zyskuje wiele nowych możliwości, a korzystanie z komputera staje się łatwiejsze niż kiedykolwiek.
Ogólna wydajność

Im wyższy poziom wydajności, tym komputer szybciej i sprawniej liczy i przetwarza dane. Dzięki temu wykonuje zadania w krótszym czasie, a także pozwala na komfortową i stabilną pracę przy większej liczbie uruchomionych programów.

Zwykle komputer bardziej wydajny oznacza także komputer droższy. Czasami jednak wydawanie pieniędzy na szybszego notebooka nie jest konieczne. Szczególnie gdy nasze potrzeby obejmują głównie przeglądanie stron internetowych, korzystanie z komunikatorów, słuchanie muzyki czy oglądanie filmów. Również do zadań administracyjno-biurowych nie jest potrzebny mocarny, a co za tym idzie kosztowny, procesor. Znakomicie sprawdzą się tu rozwiązania niskonapięciowe - procesory Intel Core z tego segmentu wyróżniają się niskim poborem energii przy zachowaniu zaskakująco dużej wydajności. Komputer z procesorem niskonapięciowym będzie więc dłużej pracować na baterii, a dzięki niskiej emisji ciepła układ chłodzenia będzie pracował znacznie ciszej.

Wydajność jest bardzo ważna podczas pracy z wymagającymi aplikacjami
Przy wyborze laptopa warto zwrócić uwagę na wydajność zastosowanych podzespołów


Większa wydajność wymagana jest np. do pracy z aplikacjami do projektowania 3D, zaawansowanej obróbki graficznej czy montażu wideo. Z tego względu profesjonaliści potrzebujący większych osiągów sięgają po maszyny z czterordzeniowymi procesorami o standardowym TDP. Najwydajniejsze notebooki mogą korzystać nawet z mobilnych wersji procesorów Intel Xeon, zaprojektowanych do zastosowań wymagających niezrównanej wydajności. Mocna konfiguracja niezbędna jest także w grach - współczesne tytuły mają wysokie wymagania sprzętowe i by cieszyć się płynną animacją, potrzebna jest nie tylko wydajna grafika, lecz również procesor. Nic więc dziwnego w tym, że maszyny dla graczy wykazują wiele cech wspólnych z mobilnymi stacjami roboczymi, choć oczywiście różni je stylistyka oraz funkcjonalność.
System operacyjny

Na komputerach wszelkiego typu od lat królują systemy z rodziny Windows. Nic dziwnego - zdecydowana większość programów użytkowych, biurowych czy gier pisana jest właśnie dla platformy Windows.

W sklepie Kuzniewski.pl klient może wybrać system operacyjny (Windows 8 lub Windows 7)
W kuzniewski.pl, w ramach naszego pakietu usług, zapewniamy możliwość wyboru systemu.


Kolejne edycje systemu bardzo się różnią. Najnowsza, Windows 10, stanowi udaną hybrydę Windows 7 oraz 8.1. System znakomicie dopasowuje się do sposobu obsługi urządzenia, co szczególnie doceniają użytkownicy ultrabooków konwertowalnych i tabletów hybrydowych. Nie jesteśmy już jednak przymuszani do korzystania z interfejsu kafelkowego, co utrudniało wygodną pracę na typowych notebookach lub komputerach stacjonarnych.
Wydajność w grach

Gry komputerowe już dawno przestały być traktowane jako rozrywka tylko dla dzieci, tym bardziej, że na rynku nie brakuje tytułów o zdecydowanie niepedagogicznym charakterze. Niejeden użytkownik po godzinach pracy chciałby wykorzystać swojego notebooka do kilku chwil relaksu w wirtualnym świecie.


Najwydajniejsze laptopy doskonale radzą sobie ze współczesnymi grami komputerowymi
Producenci zdają sobie sprawę z potrzeb graczy i wiedzą, jak je zaspokoić

Aby komputer mógł sprostać wymaganiom współczesnych gier, potrafiących zachwycić niezwykłym realizmem wyświetlanej grafiki, musi zostać wyposażony w wydajny układ graficzny. Zintegrowane układy graficzne, które znakomicie radzą sobie w zadaniach biznesowych, nie zapewnią nam płynnej animacji - tu do akcji muszą wkroczyć niezależne grafiki, wyposażone we własną pamięć RAM i stworzone do pracy w środowisku DirectX 11 i 12. Obecnie na rynku liczą się dwie marki i ich rozwiązania graficzne - nVidia i grafiki GeForce oraz AMD z układami Radeon.

Więcej informacji na temat możliwości graficznych komputerów, znajdą Państwo w recenzjach publikowanych na łamach naszego portalu lab-kuzniewski.pl - nasza autorska procedura testowa uwzględnia wykorzystanie komputera do typowo rozrywkowych zastosowań.
Wybór portów

Złącza znajdujące się w notebooku pozwalają na podłączenie do niego różnych urządzeń zewnętrznych. Montowane są na krawędziach bocznych urządzenia. Im notebook bogatszy w złącza, tym więcej możliwości podniesienia jego funkcjonalności.
 
O ile w komputerze stacjonarnym rozbudowa o potrzebne złącza oznacza zwykle dodanie odpowiedniego kontrolera na PCI lub PCI Express, o tyle w notebooku sprawa nie jest już taka prosta, a faktyczna możliwość dodania jakiegoś złącza niemal nie istnieje. Dlatego już przy zakupie laptopa powinniśmy zadbać o właściwą konfigurację z niezbędnymi portami.


Klienci, którzy potrzebują dużej liczby portów, powinni dokupić stację dokującą do laptopa
Niedobór portów można zniwelować używając stacji dokującej

 

Oczywiście istnieją sposoby na doposażenie naszego stanowiska pracy w większy wybór gniazd. Część z notebooków biznesowych posiada na spodzie, rzadziej na boku, gniazdo dokujące. Umożliwia ono połączenie notebooka ze stacją dokującą - akcesorium zwykle będące swoistą podstawką do laptopa, które łączymy z komputerem praktycznie jednym ruchem.

Dzięki stacji dokującej zwiększymy także ergonomię naszego stanowiska pracy, gdyż nie będziemy musieli wszelkich urządzeń podpinać bezpośrednio do notebooka i wyeliminujemy plątaninę przewodów wystających z jego boków. Dla notebooków pozbawionych gniazda dokowania przewidziano replikatory portów podpinane prze USB - ich funkcjonalność jest mniejsza niż stacji dokującej, ale to wciąż ceniony sposób na zwiększenie wyboru gniazd.

W najnowszych modelach notebooków pojawił się port Thunderbolt 3, który może służyć nie tylko jako wyjście obrazu czy port USB typu C, lecz także jako gniazdo dokowania do kompatybilnych z nim rozwiązań. Więcej informacji na temat stacji dokujących i replikatorów portów znajdą Państwo w poradniku wideo przygotowanym przez redakcję portalu lab-kuzniewski.pl.

Niektóre złącza, chociaż nadal wykorzystywane, są prawdziwą rzadkością w laptopach. Przykładem może być często spotykany w urządzeniach specjalistycznych port RS-232 (inaczej COM). Laptop z portem COM to prawdziwa rzadkość, jednak niektórzy producenci wciąż zapewniają maszyny z tym, przyznajemy, nieco już zapomnianym złączem.

Jeżeli jednak wiemy, że notebook potrzebny jest tylko do podstawowych zastosowań, wówczas nie warto przepłacać za dodatkowe złącza, skoro i tak z nich nie skorzystamy.
Wytrzymałość

Typowe laptopy są sprzętem dość wrażliwym na uszkodzenia. Upadek z wysokości może spowodować uszkodzenie wyświetlacza lub utratę danych znajdujących się na dysku twardym. Istnieją jednak urządzenia, które są nieco bardziej wytrzymałe. Jeżeli będą Państwo użytkować notebooka w szczególnie trudnych warunkach, to warto zastanowić się nad takim, który charakteryzuje się wyższym poziomem wytrzymałości.

Laptopy biznesowe różnią się budową od swoich konsumenckich odpowiedników (mają m.in. bardziej wytrzymałe obudowy)
Laptopy biznesowe są zwykle dużo bardziej wytrzymałe od konsumenckich odpowiedników


Największy wpływ na wytrzymałość obudowy ma materiał z którego została wykonana. Konstrukcja z tworzywa będzie zdecydowanie cięższa i bardziej podatna na urazy niż obudowa wykonana ze stopu magnezu lub wzmocniona aluminium czy włóknem węglowym. Z tego względu biznesowe ultrabooki oraz laptopy o zwiększonej mobilności wyróżniają się niewielką wagą oraz dużą wytrzymałością.

Dla osób pracujących w warunkach zabójczych dla elektroniki - wysoka temperatura, zapylenie, wilgotność - przygotowano specjalne notebooki "rugged". Są to masywne konstrukcje nieobawiające się upadków, zalania, pyłów czy upału. Czołowymi producentami sprzętu tego typu są Durabook oraz Getac - znajdą je Państwo w naszej ofercie.

Godne uwagi są modele posiadające wzmacnianą obudowę, metalowe zawiasy, specjalny "koszyczek" do montowania dysku twardego, chroniący przed wstrząsami, czy notebooki z dyskiem SSD. Komputery z tymi parametrami są nieco droższe, ale nie uszkodzą się w trudnych warunkach i nie narażą nas na utratę ważnych danych.
Stylistyka

Mogłoby się wydawać, że wygląd notebooka to kwestia nieistotna. Być może dla niektórych osób tak jest, jednak dla większości ma znaczenie, jak wygląda sprzęt, na którym pracują.

 

Laptopy bywają nieraz sprzętem bardzo miłym dla oka


Charakterystyczny wygląd może być także środkiem wyrażania siebie. Producenci starają się nie tylko wpasować w typowe gusta klientów, ale także przygotować notebooki odpowiadające preferencjom estetycznym wyjątkowych użytkowników. Inaczej wygląda laptop adresowany do biznesmena, a inaczej do gracza.
Dodatki

Warto też pomyśleć o dodatkach, a więc choćby o systemie operacyjnym, jeżeli nie został dostarczony przez producenta lub nie odpowiada nam fabryczny system. Podobnie jest z pakietem biurowym czy płatnym programem antywirusowym. Ponadto warto zakupić specjalną torbę lub plecak, aby zapewnić sobie możliwość bezpiecznego i wygodnego przenoszenia notebooka.

Polecamy akcesoria zaprojektowane specjalnie z myślą o użytkownikach laptopów
Dodatkowe akcesoria potrafią bardzo poprawić komfort pracy


Wiele osób decyduje się na zakup tradycyjnej myszki komputerowej do notebooka, dzięki której jego obsługa jest wygodniejsza. Dodatkiem zupełnie innego rodzaju są stacje dokujące, dostępne głównie do biznesowych notebooków wyższych serii, znacznie zwiększające możliwości sprzętu.
Gwarancja i ubezpieczenie

Każdy nowy komputer posiada gwarancję, zwykle zapewnianą przez producenta sprzętu. Niekiedy czas trwania gwarancji jest zbyt krótki względem naszych oczekiwań lub zapewnia niedostateczną ochronę. Dlatego warto rozważyć rozszerzenie gwarancji o czas jej trwania oraz o zawarte w niej usługi, np. on-site.

Oferujemy również ubezpieczenie sprzętu. Komputer w bardzo wydajnej konfiguracji jest sporo wart, więc warto pomyśleć o ponadstandardowej ochronie sprzętu w razie uszkodzeń i kradzieży. W takim przypadku ubezpieczyciel pokryje koszty naprawy usterek nieobjętych gwarancją producenta. W krytycznych sytuacjach, gdy dojdzie do tzw. szkody całkowitej, nie musimy martwić się kosztem wymiany komputera na nowy. Gdy sprzęt przepadnie na skutek kradzieży z włamaniem ubezpieczyciel wypłaci odszkodowanie w wysokości ceny zakupu nowego komputera.
Podsumowanie

Powyżej przedstawiliśmy tylko najbardziej podstawowe informacje na temat procesu doboru optymalnego notebooka. Jeżeli chcą Państwo bardziej wgłębić się w szczegóły można poczytać na temat każdego elementu specyfikacji. Wystarczy otworzyć stronę z dowolnym laptopem w naszej ofercie i klikając na poszczególne pozycje "cech produktu". Otworzy się strona, w której opisujemy każdy parametr z osobna.

Zapraszamy też do odwiedzenia naszego serwisu technologicznego lab-kuzniewski.pl, gdzie można znaleźć liczne testy, poradniki i nowinki. Wszystkie - w przystępnej i lekkiej formie.

Zawsze mogą również Państwo skontaktować się z nami. Po zapoznaniu się z Państwa oczekiwaniami i priorytetami postaramy się dopasować notebooka do Państwa potrzeb.

Koszyk
Produktów w koszyku: 0

zobacz zawartosc koszyka
Schowek
Brak produktów w schowku
Porównywarka
Wybierz produkty do porównania
Sklep internetowy
801 011 789
(61) 642 97 89
603 336 438
Referencje / Nasi klienci

Pakiet usług
W cenie sprzętu klient otrzymuje pakiet usług obejmujący m.in. sprawdzenie podzespołów i matrycy, instalację i konfigurację systemu, instalację programów czy pomoc techniczną. Ponadto dostępne są usługi dodatkowe.
Salon sprzedaży


kuzniewski.pl
ul. Grunwaldzka 466
62-064 Poznań-Plewiska
Serwis


Serwis kuzniewski.pl
ul. Grunwaldzka 466
62-064 Poznań-Plewiska

Godziny otwarcia:
Pon - Pt 8:00 - 15:00

serwis@kuzniewski.pl
603 335 124
Popularne
Podgląd zamówienia

Aby sprawdzić status zamówienia, prosimy o wpisanie jego unikalnego numeru


Informacje o sklepie
Poradniki
Płatności i dostawa
Nasze atuty
Kwestie formalne
 O firmie
 Misja
 Inicjatywy społeczne
 Nasi klienci / Referencje
 Kontakt
Jak korzystać ze strony?
Jak kupować?
Jaki komputer wybrać?
Jak wybrać laptopa?
Baza poradników
Bezpieczeństwo zakupów
Czas realizacji
Sposoby płatności
Koszty dostawy
Bezpieczeństwo dostawy
FAQ (Najczęściej zadawane pytania)
Dlaczego my?
Dlaczego najlepsze marki?
Gwarancja zwrotu towaru
Promocje
Pakiet usług
Regulamin
Uprawnienia gwarancyjne

Sklep internetowy kuzniewski.pl oferuje wysokiej klasy laptopy, tablety, stacje robocze, komputery stacjonarne oraz komputery All-in-One dla firm i instytucji. Do każdego zamówienia proponujemy darmowy pakiet usług. Tworzymy indywidualne konfiguracje. Sprzedajemy sprzęt renomowanych producentów z oficjalnej dystrybucji.

Zaprezentowana treść na wszystkich stronach sklepu, a w szczególności opisy, specyfikacje i ceny produktów,
nie stanowi oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego. Prosimy o zgłaszanie znalezionych błędów na adres sklep@kuzniewski.pl
© kuzniewski.pl
Wszelkie Prawa Zastrzeżone. All Rights Reserved.
Oprogramowanie KQS.store
ZAPRASZAMY DO KONTAKTU

Jeżeli mają Państwo jakiekolwiek pytania związane z ofertą sklepu np. potrzebują Państwo pomocy w doborze produktu prosimy o zostawienie danych kontaktowych a nasi specjaliści skontaktują się z Państwem.
Kontakt
Zapytanie ofertowe