Laptopy rywalizują o względy użytkowników biurowych z komputerami stacjonarnymi oraz komputerami typu All-in-One. W każdej z tych kategorii sprzętu znajdziemy modele, które idealnie pasują do wykonywania zadań administracyjnych i organizacyjnych typowych dla sekretariatu. Zaletą laptopów jest ich uniwersalność - w razie potrzeby można je przenosić do innych pomieszczeń lub poza firmę czy instytucję, gdzie na co dzień pracujemy.
Na co zwracać uwagę poszukując laptopa, który będzie używany w sekretariacie? W tym poradniku przedstawiamy najważniejsze cechy notebooka dla sekretarki lub asystentki.

1. Duży obszar roboczy oraz matowa matryca
Większość zadań w sekretariacie wykonywania jest w programach biurowych (Word, Excel, Powerpoint, itp.), w aplikacjach internetowych oraz wewnętrznych systemach działających w firmie lub instytucji. W takim środowisku najwygodniej pracuje się na dużym obszarze roboczym - warto postawić na notebooki o przekątnej ekranu 14-17 cali.
Z drugiej strony - im bardziej mobilnego rozwiązania potrzebujemy, tym mniejszy powinien być ekran. Kompromisem dla osób często przemieszczających się (ale i dużo piszących) będą laptopy 14-15 calowe. Jeśli nasze obowiązki zdominowane są prawie wyłącznie przez pracę biurową, warto zastanowić się nad największymi laptopami, np. o przekątnej ekranu 17 cali. To tak zwane zamienniki komputerów stacjonarnych.
Tutaj nasza oferta laptopów z ekranem 15 cali oraz 17 cali.
Ważnym komponentem prawie wszystkich laptopów do pracy jest matowa matryca. Oferuje bardziej stonowane kolory, ale w przeciwieństwie do błyszczących powłok nie reaguje ona na światło odblaskami. To niezwykle ważne w codziennej pracy, tym bardziej że w większości sekretariatów i innych pomieszczeń biurowych przez dużą część dnia może występować mocne nasłonecznienie.
W razie pytań lub wątpliwości nasi konsultanci są zawsze do Państwa dyspozycji.

2. Stonowany, solidny, bezpieczny
Laptop dla asystentki lub sekretarki powinien wyróżniać się nie tylko eleganckim, stonowanym wyglądem, ale też solidnością. Większość serii biznesowych (HP ProBook, Toshiba Satellite Pro, Toshiba Tecra, Lenovo ThinkPad) spełnia oba wymagania - to maszyny zaprojektowane z myślą o środowisku firmowym. Na pierwszym planie jest funkcjonalność i profesjonalizm - wzornictwo stosowane przez producentów jest z zasady konserwatywne, nierzucające się w oczy, a jakość wykonania obudowy, klawiatury czy touchpada bardzo solidna. To laptopy, które mają służyć w firmie przez kilka lat.
Dodatkowym atutem serii biznesowych są rozwiązania zwiększające bezpieczeństwo danych, np. czytnik linii papilarnych czy układ szyfrowania TPM.
Producenci przygotowali również rozwiązania budżetowe dla klientów, dla których głównym kryterium wyboru jest cena. Tanie laptopy biurowe znajdziemy między innymi w rodzinach Lenovo Essential oraz HP Essential.
W razie pytań lub wątpliwości nasi konsultanci są zawsze do Państwa dyspozycji.

3. Kultura pracy
Dla wszystkich, którzy pracują wiele godzin dziennie na laptopie, kluczowa będzie również kultura pracy sprzętu. Chodzi tu przede wszystkim o poziom hałasu oraz temperatury wytwarzany przez komputer przy obciążeniu. Co naturalne, na dłuższą metę najwygodniej pracuje na cichym laptopie, którego panel roboczy się nadmiernie nie grzeje. Szczegółowe testy różnych notebooków pod tym względem można znaleźć na naszym portalu technologicznym.
Na wzrost jakości pracy może wpłynąć wymiana dysku talerzowego na dysk SSD, jeśli nie jest on montowany w standardzie. Laptop będzie nie tylko cichszy, ale też dostęp do danych będzie szybszy, a ich fizyczne bezpieczeństwo wyższe.
W razie pytań lub wątpliwości nasi konsultanci są zawsze do Państwa dyspozycji.
Tutaj inne praktyczne poradniki o laptopach dla lekarzy, tłumaczy i innych osób pracujących z tekstem, handlowców oraz budowlańców.