
Stacje robocze to nie zabawki, a maszyny do poważnych zadań profesjonalnych
Komputery stacjonarne, notebooki, tablety... Część z nich dobrze sprawdza się w zastosowaniach profesjonalnych. Jest jednak pewna kategoria maszyn, która tylko do takich zadań jest tworzona. Stacje robocze. Są to maszyny bardzo wydajne, o specjalnie dobranych podzespołach. Są to też komputery najdroższe, ponieważ zapewniają nie tylko potężną wydajność, ale także jakość wykonania i bezpieczeństwo danych. Jak wybrać właściwą stację roboczą?
Stacjonarna czy mobilna?
To podstawowe pytanie na które należy sobie odpowiedzieć. Czy priorytetem jest najwyższa dostępna wydajność jaką oferuje stacjonarna stacja robocza, czy może nieznacznie tylko słabsza, za to przenośna wersja? Za stacjonarną stacją roboczą przemawiają liczby. Są to maszyny zwykle bardziej wydajne, z tych samych powodów dla których komputery stacjonarne zwykle wygrywają z notebookami. Większa obudowa oznacza więcej miejsca na odpowiednio mocne układy chłodzące, a co za tym idzie częstotliwości pracy elektroniki mogą być wyższe. Dzięki temu stacjonarna stacja robocza to zwykle maszyna o niesamowitej wydajności.
Wybór rodzaju stacji zależny jest od charakteru naszej pracyCo przemawia za stacją mobilną? Oczywiście wygoda użytkowania. Możliwość zabrania komputera np. do klienta, w celu zaprezentowania wyników pracy to coś, czego stacjonarna stacja robocza nie jest w stanie zaoferować. Mobilna stacja robocza zwykle jest rozwiązaniem tylko nieznacznie mniej wydajnym, za to dużo bardziej poręcznym.
Wydajność
To słowo klucz dla stacji roboczych. Renderowanie grafiki 3D, składanie filmu czy obróbka zdjęć w wysokich rozdzielczościach to zadania które potrafią zająć bardzo dużo czasu. By przyspieszyć pracę nad podobnymi zadaniami warto rozejrzeć się za stacją roboczą o odpowiednio wydajnych komponentach. Najistotniejszymi z nich są oczywiście procesor, pamięć RAM oraz karta graficzna.
Procesor w stacji roboczej jest niewątpliwie najbardziej istotnym z komponentów. Wydajne, wielordzeniowe układy to podstawa każdej stacji roboczej. Ich wydajność daje się zauważyć szczególnie w programach do projektowania płaskiej grafiki czy modyfikujących materiał audio/wideo.
Stacje robocze muszą sprostać zadaniom znacznie trudniejszym niż zwykłe komputeryPamięć RAM jest istotna dla stacji roboczych gdyż to dzięki jej odpowiednio dużej ilości można pozwolić sobie na jednoczesną pracę na wielu dużych plikach bez wyraźnego spowolnienia pracy. Zasada dotycząca pamięci jest prosta: im więcej, tym lepiej.
Karta graficzna w stacji roboczej przyda się szczególnie w zastosowaniach wymagających obróbki grafiki 3D. Jednak nie tylko. Karty do zastosowań profesjonalnych, takie jak nVidia Quadro oraz AMD FirePro mogą wspomagać procesor w jego zadaniach, czyniąc całą stację jeszcze bardziej wydajną.
Ekran
Dla profesjonalistów, szczególnie grafików, olbrzymie znaczenie ma jakość i wielkość ekranu. W przypadku mobilnych stacji roboczych bardzo często możemy się zetknąć z matrycami typu IPS zapewniającymi znacznie lepsze odwzorowanie kolorów i kąty widzenia niż standardowo montowane matryce typu TN. Przy stacjach stacjonarnych, dobór właściwego monitora zwykle pozostaje niezależny od wyboru stacji.
Warto także sprawdzić, czy istnieje możliwość podłączenia do stacji kilku monitorów. Praca na kilku wyświetlaczach jednocześnie oznacza większą przestrzeń roboczą, a więc i większą wygodę pracy.
Dobrej jakości ekran to element kluczowy przy wielu zadaniach stojących przed stacją robocząPrzy wyborze właściwego monitora należy także sprawdzić możliwości jego ustawienia, odchyleń lub posiadanego pivota. Dzięki temu można ustawić powierzchnię ekranu dokładnie tak, jak tego potrzebujemy.