sklep kuzniewski.pl portal lab-kuzniewski.pl
Powrót do strony głównejWięcej danych kontaktowych

Wybierz kategorię
Producent
Certyfikaty

Jaki komputer wybrać?


Postęp technologiczny i rozwój komputerów - wzajemnego wpływu tych dwóch kwestii nie sposób obecnie już rozgraniczyć. Niegdyś rozwój sprzętu skupiał się głównie na wydajności, obecnie równie istotna jest funkcjonalność, format i przeznaczenie urządzenia. Z tego względu komputery osobiste, zarówno mobilne, jak i stacjonarne, podzieliły się na rodziny i serie różniące się wielkością, możliwościami rozbudowy oraz specjalizacją. Dzięki temu znacznie prostsze stało się dobranie maszyny optymalnej do określonych potrzeb użytkownika - inny komputer sprawdzi się jako maszyna do pracy stacjonarnej z pakietem biurowym, inną wybierze grafik-freelancer szukający notebooka z wysokiej klasy matrycą do profesjonalnej obróbki graficznej.

By ułatwić wybranie najlepszego rozwiązania, przygotowaliśmy dla Państwa kompleksowy przegląd rodzajów komputerów osobistych wszelkiego typu i formatu. Podpowiadamy także, jakich możliwości, zarówno pod względem wydajności, jak i dalszej rozbudowy, możemy się spodziewać po urządzeniach z danego segmentu.





 Komputery przenośne

Pomysł, by cały komputer zamknąć w niewielkiej obudowie z dotykowym ekranem, nie należy co prawda do Apple, ale to dopiero sukces iPadów spopularyzował ten segment sprzętu. Obecnie na rynku naprawdę mamy w czym wybierać, gdyż tablety różnią się nie tylko formatem, lecz również systemem operacyjnym. Użytkownicy nastawieni na przeglądanie Sieci, oglądanie filmów i szeroko rozumianą "konsumpcję treści" najchętniej wybierają wspomniane iPady korzystające z systemu iOS lub tablety pracujące pod kontrolą kolejnej odsłony systemu Android. Gdy w grę wchodzą ambitniejsze zadania, z pomocą przychodzą rozwiązania wyposażone w najnowszą wersję systemu Windows, która znakomicie wspiera obsługę dotyku.


Tablety z systemem Windows z definicji oferują przy tym większą wydajność, gdyż w ich wnętrzach znajdziemy niskonapięciowe procesory Intel, których możliwości są znacznie większe niż układów montowanych w urządzeniach z systemem Android czy iOS. W rozwiązaniach biznesowych dochodzą do tego funkcje niespotykane w sprzęcie "domowym", a więc możliwość dokowania, sprzętowe zabezpieczenia, nakładki z dodatkowymi portami i baterią. Są to elementy zwiększające przydatność sprzętu w zawodowych zastosowaniach, ułatwiające korzystanie z tego samego urządzenia w biurze i podczas służbowego wyjazdu.




To stosunkowo nowy segment sprzętu, ale zdołał już przyciągnąć spore zainteresowanie. Komputery 2w1 stanowią udane połączenie funkcjonalności notebooka z mobilnością i wygodą obsługi tabletu, zostały więc następcami tabletów PC, niegdyś jedynej alternatywy dla sprzętu z ekranem dotykowym. Zdecydowana większość urządzeń pracuje przy tym w oparciu o system Windows 10, co dodatkowo zwiększa ich uniwersalny charakter i liczne zastosowania. Obecnie możemy mówić o dwóch głównych koncepcjach na komputery tego typu.

 
Komputery konwertowalne pozwalają na obrócenie ekranu i zakrycie nim klawiatury lub spodu obudowy. Jest to możliwe dzięki specjalnym zawiasom umożliwiającym odchylenie matrycy o 360 stopni, lub obrót ekranu o 180 stopni i jego położenie. Dzięki temu możemy błyskawicznie zmienić sposób obsługi urządzenia i zrezygnować z korzystania z klawiatury w momentach, gdy naprawdę nie jest nam potrzebna.

Tablety hybrydowe składają się z dwóch części - z głównej, czyli tabletu, oraz z dodatkowej podstawki z klawiaturą i systemem zaczepów, zmieniających urządzenie w miniaturowego notebooka. Często w podstawce znajdziemy także dodatkowe porty oraz drugą baterię, wydłużającą czas pracy na własnym zasilaniu.




Gdy priorytetem staje się mobilność i czas pracy na własnym zasilaniu, wypada sięgnąć po niedużego notebooka o pojemnej baterii i z niskonapięciowym procesorem - np. ultrabooka. Słowo "ultrabook" należy do Intela, który przygotował dla projektantów precyzyjną listę warunków, jakie sprzęt musi spełniać, aby można go było zakwalifikować do tego prestiżowego segmentu.
 

Pierwsze modele musiały być odpowiednio smukłe i lekkie, korzystać z niskonapięciowych procesorów Intel oraz z szybkiego dysku SSD. Obecnie w grę musi też wchodzić dotykowy ekran oraz możliwość przekształcenia komputera w tablet. Ostatecznie jednak rynek niespecjalnie przejął się wizją Intela i hasło "ultrabook" nadal kojarzy się ze smukłym notebookiem o gustownej stylistyce i konstrukcji z materiałów najwyższej jakości.

Sprzęt ultramobilny powinien być prawie nieodczuwalnym dodatkiem do bagażu, więc jego format i waga są bardzo istotne. Do wyboru mamy maszyny o przekątnej zaczynającej się poniżej 12 cali, natomiast za optymalny uważa się rozwiązania czternastocalowe, które zapewniają komfort pracy porównywalny z ekranem 15,6 cala, a są przy tym znacznie poręczniejsze w transporcie.

Niewielki format może ograniczać funkcjonalność sprzętu, dlatego wybierając model do pracy, warto sięgnąć po komputer biznesowy. Możliwość dokowania, modem, sprzętowe zabezpieczenia, dwie baterie - te wszystkie funkcje zwiększają użyteczność sprzętu i czynią z niego narzędzie pracy mogące nam towarzyszyć na każdym kroku. Szczególnie przydatna jest możliwość podłączenia notebooka do stacji dokującej, co ułatwi połączenie naszego komputera z rozbudowanym stanowiskiem pracy.




Nie każdy z nas potrzebuje komputera o niesamowitej specyfikacji i rozbudowanej funkcjonalności. Do przeglądania Sieci, odtwarzania filmów i prostych zadań biurowych wystarczy notebook o klasycznej konstrukcji i typowym wyposażeniu.
 

Z pewnością do najistotniejszych elementów komputera należeć będą wielkość ekranu, klawiatura oraz sprawdzony wybór portów. Warto również zwrócić uwagę na kulturę pracy notebooka oraz jego osiągi na baterii.




Profesjonalizm nie uznaje kompromisów, dlatego sprzęt biznesowy znacząco różni się od maszyn dla użytkowników domowych. Już same obudowy prezentują się okazalej, gdyż nie brakuje w nich materiałów najwyższej jakości - aluminium, stopu magnezu czy nawet włókna węglowego.
 

Do tego dochodzi rozbudowana funkcjonalność, zapewniająca możliwości spotykane tylko w tym segmencie maszyn. Możliwość dokowania, sprzętowe zabezpieczenia oraz dodatkowe funkcje ukryte w procesorze nie tylko zwiększają komfort pracy, lecz także przyspieszają realizację określonych zadań. Nie bez znaczenia jest także biznesowa gwarancja, którą możemy rozbudować o dodatkowe usługi oraz wydłużyć czas ich trwania.

Format i możliwości komputera zależą tylko od naszych potrzeb, bowiem nie brakuje urządzeń przygotowanych do określonej specjalności. O tym, jak wybrać najlepszy notebook do pracy, piszemy w osobnym poradniku.





Stacje robocze to najwyższa półka sprzętu biznesowego - jest to widoczne szczególnie w wersjach mobilnych. Są to bowiem maszyny o najbardziej rozbudowanej funkcjonalności, której towarzyszą najwydajniejsze podzespoły oraz profesjonalne układy graficzne.
 

Duża wydajność przekłada się przy tym na spore gabaryty - przekątna ekranu może wynosić nawet 17,3 cala, co skłania do raczej stacjonarnej pracy z notebookiem tego typu.

Nieco inaczej wyglądają ultramobilne stacje robocze - tu większy nacisk położono na wygodę podróżowania. Ich obudowy są więc znacznie smuklejsze i lżejsze, co - gdy wybierzemy wersję z procesorem niskonapięciowym - odbije się na wydajności. Jeżeli zaś marzy nam się procesor czterordzeniowy, to odczujemy to na kulturze pracy komputera. Wciąż jednak możemy liczyć na bardzo rozbudowane środowisko pracy, które bez problemu możemy zabrać ze sobą w trasę.






Tak jak notebooki biznesowe skupiają się na pracy, tak sprzęt multimedialny sprawdzi się po godzinach, pozwalając komfortowo obejrzeć film, posłuchać muzyki lub w inny sposób umilić nam czas wolny. W sprzęcie tego typu znajdziemy więc dobrej klasy ekran, markowe głośniki (nierzadko z wbudowanym subwooferem) oraz wydajne procesory i grafiki.
 

Do tego dochodzą jeszcze notebooki gamingowe będące, znów sięgając do analogii biznesowych, multimedialnymi odpowiednikami stacji roboczych. Charakteryzuje je najbogatsze wyposażenie, ukierunkowane oczywiście na rozrywkę, oraz najmocniejsze procesory i układy graficzne. Najnowsze i najwydajniejsze modele zapewniają swemu użytkownikowi idealną płynność rozgrywki nie tylko w rozdzielczości Full HD, lecz nawet w 4K. Pożegnaliśmy zatem czasy, w których gaming notebookowy wyraźnie ustępował komputerom stacjonarnym.





 Komputery stacjonarne

Idea zmieszczenia całego komputera w obudowie ekranu nie jest nowa, ale dopiero upowszechnienie matryc LCD spopularyzowało ten rodzaj sprzętu. Jest on szczególnie ceniony w biurach i miejscach bezpośredniego kontaktu z klientem, gdyż zapewnia duży i czytelny ekran, zajmując znacznie mniej miejsca niż typowy zestaw desktopowy. Jeżeli doposażymy się przy tym w bezprzewodową mysz i klawiaturę, to nasze miejsce pracy stanie się wolne od wszelkich kabli i przewodów, co z pewnością przełoży się na większa ergonomię pracy.


Coraz większą popularnością cieszą się także rozwiązania z ekranem dotykowym, szczególnie przydatne w miejscach obsługi klienta. Komputer tego typu nierzadko możemy również zamontować na ścianie bądź na przegubowym ramieniu dzięki systemowi mocowań VESA. Podobnie jak w notebookach, tu również znajdziemy modele dla określonego użytkownika - od prostych maszyn biurowych, przez modele multimedialne, po zaawansowane stacje robocze.




W odniesieniu do sprzętu desktopowego rozwiązania Mini PC oraz Micro z pewnością robią wrażenie niewielkim formatem. Zamknięcie potrzebnych podzespołów we wręcz mikroskopijnej obudowie pozwala oszczędzić mnóstwo miejsca, co jest szczególnie ważne np. przy tworzeniu wielostanowiskowego miejsca pracy w dużej firmie. Spora część rozwiązań tego typu umożliwia także zamontowanie komputera pod blatem biurka, a nawet za monitorem, co również przekłada się na większą ergonomię pracy.


Wbrew pozorom znajdziemy tu nie tylko procesory niskonapięciowe, które zarezerwowano dla najmniejszych konstrukcji, lecz także wydajne układy czterordzeniowe. Taki wybór jest jak najbardziej wskazany, gdyż sporą grupę użytkowników w zupełności usatysfakcjonują układy o obniżonym TDP - do zadań biurowo-administracyjnych nie ma sensu zaprzęgać układów wydajniejszych, a co za tym idzie, znacznie droższych i energochłonnych.

Zaskoczeniem może być także możliwość modyfikacji tego typu sprzętu. Rozbudowanie RAM czy wymiana dysku nie jest tu wielkim problemem; część urządzeń pozwala nawet na stworzenie konfiguracji dwudyskowych - głównie dzięki coraz większej popularności miniaturowych dysków SSD w formie karty M.2. Nie liczmy jednak na niezależny układ graficzny, gdyż nie sposób go zmieścić w tak niedużym urządzeniu.




Obudowy komputerów z tego segmentu są już nieco większe, jednak wciąż daleko im do formatu typowego desktopa. Obudowy Tiny są etapem pośrednim między wspomnianym wcześniej Mini PC a SFF. Rzadko znajdziemy w nich niezależny układ graficzny, choć w modelach biznesowych dostępne są wersje z grafikami profesjonalnymi o podstawowej wydajności. Bez problemu dobierzemy też wersję z czterordzeniowym procesorem i konfiguracją dwudyskową. I podobnie jak w mniejszych rozwiązaniach, często możemy je zamontować za monitorem lub pod blatem biurka. Lenovo w swej ofercie ma nawet monitory ze specjalnym systemem dokowania komputerów ThinkCentre Tiny, tworzące modułową wariację urządzenia All-in-One.


Bardziej wymagający użytkownicy chętniej jednak sięgną po rozwiązania SFF, przypominające mniejszą wersję desktopów jakie niegdyś stały pod monitorem - większość z nich możemy zatem ustawić zarówno pionowo, jak i horyzontalnie. Większa obudowa to większe możliwości rozbudowy - sprzęt łatwiej można doposażyć w niezależną grafikę, zyska więcej portów i da nam większe pole manewru przy tworzeniu konfiguracji wielodyskowej.




To do dziś najpopularniejsze i najłatwiej rozpoznawalne obudowy komputerów stacjonarnych. Ich największą zaletą jest łatwość rozbudowy, modernizacji i konserwacji. Możliwości modyfikacji oraz wydajność sprzętu w największym stopniu są uzależnione od wielkości obudowy - nic zatem dziwnego, że stacje robocze dysponujące np. dwoma procesorami i czterema niezależnymi grafikami nie będą filigranowymi maszynami, lecz masywnymi konstrukcjami w obudowach typu Tower.
Sytuacja wygląda analogicznie w sprzęcie gamingowym, więc gdy zależy nam na ekstremalnych osiągach, wypada rozejrzeć się za sporym urządzeniem. Rozmiar obudowy wpływa także na kulturę pracy komputera - wydajne podzespoły wymagają intensywnego chłodzenia, więc by sprzęt nie raził głośną pracą wentylatorów, konieczne jest zachowanie odpowiedniej przepustowości przepływu powietrza przez obudowę. Profesjonalne rozwiązania wyróżniają się przy tym beznarzędziowym montażem i demontażem podzespołów, co znacząco przyspiesza ich rozbudowę i konserwację.
Koszyk
Produktów w koszyku: 0

zobacz zawartosc koszyka
Schowek
Brak produktów w schowku
Porównywarka
Wybierz produkty do porównania
Sklep internetowy
801 011 789
(61) 642 97 89
603 336 438
Referencje / Nasi klienci

Pakiet usług
W cenie sprzętu klient otrzymuje pakiet usług obejmujący m.in. sprawdzenie podzespołów i matrycy, instalację i konfigurację systemu, instalację programów czy pomoc techniczną. Ponadto dostępne są usługi dodatkowe.
Salon sprzedaży


kuzniewski.pl
ul. Swarzędzka 30
62-006 Gruszczyn
Serwis


Serwis kuzniewski.pl
ul. Swarzędzka 30
62-006 Gruszczyn

Godziny otwarcia:
Pon - Pt 8:00 - 15:00

serwis@kuzniewski.pl
603 335 124
Popularne
Podgląd zamówienia

Aby sprawdzić status zamówienia, prosimy o wpisanie jego unikalnego numeru


Informacje o sklepie
Poradniki
Płatności i dostawa
Nasze atuty
Kwestie formalne
 O firmie
 Misja
 Inicjatywy społeczne
 Nasi klienci / Referencje
 Kontakt
Jak korzystać ze strony?
Jak kupować?
Jaki komputer wybrać?
Jak wybrać laptopa?
Baza poradników
Bezpieczeństwo zakupów
Czas realizacji
Sposoby płatności
Koszty dostawy
Bezpieczeństwo dostawy
FAQ (Najczęściej zadawane pytania)
Dlaczego my?
Dlaczego najlepsze marki?
Gwarancja zwrotu towaru
Promocje
Pakiet usług
Regulamin
Uprawnienia gwarancyjne

Sklep internetowy kuzniewski.pl oferuje wysokiej klasy laptopy, tablety, stacje robocze, komputery stacjonarne oraz komputery All-in-One dla firm i instytucji. Do każdego zamówienia proponujemy darmowy pakiet usług. Tworzymy indywidualne konfiguracje. Sprzedajemy sprzęt renomowanych producentów z oficjalnej dystrybucji.

Zaprezentowana treść na wszystkich stronach sklepu, a w szczególności opisy, specyfikacje i ceny produktów,
nie stanowi oferty w rozumieniu Kodeksu cywilnego. Prosimy o zgłaszanie znalezionych błędów na adres sklep@kuzniewski.pl
© kuzniewski.pl
Wszelkie Prawa Zastrzeżone. All Rights Reserved.
Oprogramowanie KQS.store
ZAPRASZAMY DO KONTAKTU

Jeżeli mają Państwo jakiekolwiek pytania związane z ofertą sklepu np. potrzebują Państwo pomocy w doborze produktu prosimy o zostawienie danych kontaktowych a nasi specjaliści skontaktują się z Państwem.
Kontakt
Zapytanie ofertowe